مکتب حاج قاسم

نماهنگ | مکتب سلیمانی - تصاویر دیده نشده از شهید حاج قاسم سلیمانی


مستند «قاسم»؛ روایتی جدید از زندگی حاج قاسم سلیمانی ...زندگینامه حاج قاسم سلیمانی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سردار سپهبد قاسم سلیمانی (۱۳۳۵-۱۳۹۸ش)، معروف به «حاج قاسم» فرمانده پیشین سپاه قدس و محور مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی و آمریکا بود.

وی در دوران دفاع مقدس، فرمانده لشکر ۴۱ ثارالله و از فرماندهان عملیات‌های والفجر هشت، کربلای چهار و کربلای پنج بود. قاسم سلیمانی در سال ۱۳۷۹ش از سوی فرمانده کل قوا آیت‌ الله خامنه‌ای، به فرماندهی سپاه قدس منصوب شد و پس از ظهور داعش در عراق و سوریه، با حضور در این مناطق و سازماندهی نیرو‌های مردمی، به مبارزه با این گروه پرداخت و نقش ویژه‌ای در نابودی حکومت داعش در مناطق اشغال شده داشت.

بدون شک وی یکی از مهم‌ترین افراد دخیل در امنیت کشور ایران بود که با استفاده از نیروی ایمان و شهامت، اهداف نظام جمهوری اسلامی و راهبرد دفاع از مظلوم و آرمان آزادی فلسطین را در گستره‌ای جهانی و با اقتدار تمام دنبال می‌کرد. تبحر و زیرکی وی در اجرای تاکتیک‌های نظامی و خنثی کردن نقشه‌های دشمنان تا آنجا بود که به وی لقب «ژنرال بی‌سایه» داده بودند.

سرانجام سردار سلیمانی در سن ۶۳ سالگی، در بامداد جمعه ۱۳ دی ماه ۱۳۹۸ در کشور عراق و در یک عملیات تروریستی توسط آمریکا به شهادت رسید.

دوران کودکی

قاسم سلیمانی فرزند حسن سلیمانی در ۲۰ اسفند ۱۳۳۵ ش در روستای قنات ملک از توابع کرمان بدنیا آمدند. نام مادر ایشان فاطمه سلیمانی است و یک برادر به اسم سهراب سلیمانی دارند. پس از پایان تحصیلات ابتدایی در سن ۱۲ سالگی به کرمان رفت و در شغل بنایی مشغول به کار شد و تا مقطع تحصیلی دیپلم درس خواند.


پیش از انقلاب

سردارِ شهید، سلیمانی یکی از افراد تاثیرگذار در پیروزی انقلاب اسلامی ایران بودند و از گردانندگان اصلی راهپیمایی‌ها و اعتصاباتِ کرمان، در زمان انقلاب محسوب می‌شوند. [۲] ایشان دو سال قبل از انقلاب با حجت‌الاسلام رضا کامیاب از اهالی شهر مشهد که در ماه‌های رمضان برای تبلیغ به کرمان می‌آمد، آشنا شده و به وسیله وی به انقلابیون پیوست. اگرچه با ترور حجت‌الاسلام کامیاب در هفتم مرداد ٦٠ توسط سازمان مجاهدین خلق دوره کوتاه رفاقت او با قاسم سلیمانی به سرآمد، اما این دوستی کوتاه‌مدت باعث می‌شود که قاسم با روحانی‌ای از مشهد به نام آیت‌ الله سید علی خامنه‌ای آشنا شود.


دوران دفاع مقدس

«حاج قاسم» پس از انقلاب اسلامی ایران، در سال ۱۳۵۹ش به عضویت سپاه پاسداران انقلاب اسلامی درآمد و هم‌زمان با شروع جنگ تحمیلی، چند گردان را در کرمان آموزش داده و به جبهه‌ها فرستاد. [۴] وی در دوره‌ای فرماندهی سپاه آذربایجان غربی را بر عهده داشت. [۵] با پیشنهاد سردار شهید حسن باقری، وی تیپ جدیدی از نیروهای کرمان را تشکیل داد که‌ اندکی بعد در زمستان سال ۶۱ش به لشکر ۴۱ ثارالله ارتقا یافت و شامل نیروهایی از کرمان، سیستان و بلوچستان و هرمزگان بود.

سردار سلیمانی در آذر ماه سال ۱۳۶۰ش در عملیات مشترک ارتش و سپاه بنام عملیات طریق‌ القدس در غرب سوسنگرد بر اثر انفجار گلوله خمپاره از دست راست و شکم به شدت مصدوم شد و دو انگشت وسط دست راست ایشان یادگار جراحت آن دوران است. وی در طول دوران دفاع مقدس، با لشکر تحت‌ امر خود در عملیات‌های زیادی از جمله، والفجر ۸؛ که منجر به فتح «فاو» شد، کربلای ۴، کربلای ۵ و تک شلمچه حضور موثر داشت. عملیات کربلای ۵ از مهم‌ترین عملیات‌های ایران در دوران جنگ دانسته شده که تضعیف موقعیت سیاسی و نظامی ارتش بعث عراق و تثبیت اوضاع به سود قوای نظامی ایران از نتایج آن ارزیابی شده است.


منابع:

ویکی فقه